Płytki na całych ścianach czy tylko częściowo?
Płytki na całych ścianach czy tylko częściowo?

Jednym z pierwszych pytań na jakie musimy odpowiedzieć podczas planowania remontu łazienki jest to, w jaki sposób będziemy wykańczać ściany? Położenie płytek to nadal najczęściej wybierana metoda zabezpieczenia ścian w łazience. Ale czy kłaść kafelki na całych ścianach czy tylko częściowo? Zestawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

Całe ściany wyłożone kafelkami

Wybierając to rozwiązanie wszystkie ściany od podłogi do sufitu pokrywamy płytkami. Popularność tej metody rośnie wraz z biegiem lat. Najczęściej jest jedną z charakterystycznych cech tak zwanych "nowoczesnych łazienek". Jednym z większych plusów wyłożenia całych ścian jest optyczne powiększenie przestrzeni. Płytki na całych powierzchniach ujednolicają ściany oraz odbijają większą ilość światła, które daje złudzenie większej przestrzeni.

Czynnikami, które znacząco wpływają na całkowity koszt remontu łazienki, jest liczba używanych płytek i cena wybranego modelu. Oczywiście drogie kafle oznaczają wyższe wydatki. Natomiast jeśli wybierzesz tańsze płytki, koszt materiałowy z pewnością będzie niższy. Nie rezygnuj jednak z jakości radykalnie zmniejszając cenę! Upewnij się, że wybrane płytki są trwałe, posiadają taką samą wielkość i nie posiadają skaz - w przeciwnym razie skończy się to dodatkowymi wydatkami na poważne prace naprawcze, gdy płytki odpadną, zostaną zarysowane lub popękają.

Wybierając płytki na całych ścianach nie ma potrzeby stosowania listew przypodłogowych, ponieważ płytki mogą kończyć się na gotowej powierzchni podłogi. Powala to zaoszczędzić czas i pieniądze związane z instalacją, a także malowaniem i dekorowaniem łazienki. Kładąc płytki na całe powierzchnie nie musimy także wygładzać ścian - to również przyczynia się do oszczędzenia czasu i pieniędzy.

Natomiast największą i niemal jedyną wadą ścian wyłożonych kafelkami od podłogi do sufitu jest to, że odnowienie łazienki często pociąga za sobą całkowitą przebudowę opierającą się na zrywaniu wszystkich płytek. W związku z tym remont łazienki staje się droższy i bardziej czasochłonny.

Płytki położone tylko na części ścian

W tym rozwiązaniu płytki są wykorzystywane na całych ścianach tylko w mokrych strefach, takich jak kabiny prysznicowe i wanny. Mogą być również używane do zabezpieczenia powierzchni nad umywalką. Pozostałe części ścian są malowane odpowiednią farbą. To rozwiązanie jest kojarzone z klasycznymi aranżacjami. Bez wątpienia ściany wyłożone kafelkami tylko do połowy wysokości lub pozostawienie ścian bez płytek wygląda bardzo elegancko!

W porównaniu do pomieszczenia całkowicie pokrytego kafelkami łazienkowymi koszt remontu jest znacznie tańszy. Dzieje się tak dlatego, że płacimy za mniejszą liczbę materiałów oraz robociznę. Dużym atutem tego sposobu jest również łatwość wprowadzenia zmian. Renowacja całej łazienki nie jest konieczna – prosta i szybka zmiana koloru farby może nadać pomieszczeniu nowy charakter.

Kalkulując koszty remontu musimy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Oczywiście w tym przypadku potrzebnych jest dużo mniej płytek, niż w przypadku łazienki wykończonej płytkami od podłogi do sufitu. Musimy jednak pamiętać o kosztach robocizny i materiałów potrzebnych do gładzenia ścian oraz listew przypodłogowych pokrywających połączenia ścian i podłóg w obszarach, które nie są wyłożone płytkami.

Należy także podkreślić, jak ważny jest w tym przypadku wybór odpowiednich materiałów. Do samego malowania należy stosować farby wodoodporne odporne na pleśń i grzyby, zaś mokre obszary warto dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią. Bardzo ważne w łazience częściowo pokrytej płytkami jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl